Czy wiedzieliście, że dieta śródziemnomorska od 2010 roku znajduje się na liście światowego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO? W grudniu 2013 roku Portugalia, wraz Chorwacją i Cyprem, dołączyła do czterech innych państw: Hiszpanii, Grecji, Włoch i Maroka i wspólnie promują południowy styl życia, gwarantujący długowieczność.
Każde z wyżej wspomnianych państw ma oczywiście swój własny sposób przygotowania i spożywania posiłków (w końcu co kraj to obyczaj), ale składniki stosowane w tej diecie są wszędzie takie same. Mimo, że Algarve nie leży w basenie Morza Śródziemnego to tradycyjne jedzenie regionu ma wiele cech podobnych do diety śródziemnomorskiej. To efekt wpływów kilku cywilizacji, głównie z krajów śródziemnomorskich (Fenicjanie, Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie i Maurowie), którzy na przestrzeni wieków zamieszkiwali półwysep iberyskji.
A jakie są to składniki?
– Oliwa z oliwek, pszenica i wino , czyli tzw. śródziemnomorska triada (stosowana w kuchni od starożytności) to podstawa diety. śródziemnomorskiej.
– Obecność świeżych ryb, zwłaszcza gatunków bogatych w kwasy omega 3, takich jak sardynki, makrela czy tuńczyk, poczuć można zwłaszcza latem, kiedy zapach grillowanych ryb obecny jest wszędzie: w restauracjach, ogródkach, ulicach i na balkonach.
– W kuchni nie może zabraknąć warzyw i roślin strączkowych, świeżych i suszonych owoców czy aromatycznych ziół (takich jak: kolendra, tymianek, rozmaryn, mięta, etc.), których zapach roznosi się po całym domu.
Na dietę składają się również klimat, położenie geograficzne, wiedza na temat konserwacji i przygotowania posiłku oraz… (moja ulubiona część) wspólne jego spożywanie i dzielenie się nim z rodziną i przyjaciółmi.
Portugalię reprezentuje Tavira, nieduże miasto we wschodnim Algarve, założone jeszcze za czasów Fenicjan, gdzie zwyczaje i tradycje celebrowana posiłku są nadal mocno zakorzenione. Sałatka z ośmiornicy, kataplana z rybami lub mięsem, małże z czosnkiem i kolendrą, owsianka kukurydziana, figowe gwiazdeczki z migdałami, ciasta z chleba świętojańskiego to tylko wierzchołek góry smaków i przyjemności, które będą pieścić podniebienie. A wszystko zdrowe i świeże!
Posiłki wcale nie musza być skomplikowane i sami w mgnieniu oka możemy je przygotować tak jak przekąskę zwaną “tiborna algarvia”: Cieplutką i chrupiącą kromkę chleba polewamy delikatnie oliwą z oliwek i posypujemy oregano i czosnkiem. Voilà! Bardzo zdrowy i sycący przepis, który dzięki połączeniu oliwy z chlebem zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym i obniża poziomu cholesterolu.
Wersja dla dzieci: ciepły chlebek z oliwą z oliwek skrapiamy delikatnie sokiem z pomarańczy, miodem i posypujemy cynamonem. Smacznego.