You are currently viewing Pogoda w Algarve: słońce ponad trzysta dni w roku
Olhos de Água

Pogoda w Algarve: słońce ponad trzysta dni w roku

Mimo, że Algarve z zachodu i południa skąpane jest Oceanem Atlantyckim, panujący tutaj klimat określamy jako śródziemnomorski. To najbardziej słoneczny region w całej Portugalii, gdzie deszcz pada średnio przez około 60 dni w roku (przede wszystkim zimą).

Większość turystów przyjeżdża tu między czerwcem a wrześniem, dlatego Algarve nadal kojarzone jest przede wszystkim z turystyna sun and sand, czyli kąpielami morskimi i słonecznymi. Jednakże doskonale warunki do korzystania z uroków południowego stylu życia panują tu przez cały rok. Każda pora roku jest wyjątkowa i pozwala spędzić czas na swój własny sposób . Kiedy w takim razie najlepiej przyjechać do Algarve?

Wiosna w Algarve

Kalendarzowa wiosna zaczyna się 21 marca, a temperatury juz są bardzo przyjemne, zaczynając od ok. 19ºC i osiągając nawet 27ºC w czerwcu. Marzec to taki nasz kwiecień plecień, trochę deszczu trochę lata, z przewagą deszczu. Od kwietnia pogoda się stabilizuje, co nie oznacza, że nie zaskakuje.

Wiosna w Algarve to niewątpliwie jedna z najlepszych pór roku do podróżowania z plecakiem. Zwiedzanie zabytków, spacery wzdłuż klifów, obserwowanie ptaków, gra w golfa czy turystyka fotograficzna to tylko kilka propozycji na miłe spędzenie czasu bez tłoków i upałów. (np. Via Algarviana czy Rota Vincentina to świetna opcja dla osób, które kochają wielokilometrowe spacery) .

Większy ruch zaobserwować możemy w dniach przypadających na Wielkanoc, pod koniec kwietnia kiedy obchodzony jest w całej Portugalii dzień rewolucji goździkowej (25 kwietnia) i na początku maja. Krajobrazy są niesamowicie kolorowe i  soczyste, a ceny noclegów bardzo przyzwoite.

Lato w Algarve

Oficjalna data to 21 czerwca, ale sezon rozkręca się już z początkiem tego miesiąca. Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące, w których temperatury przekraczają niekiedy 30ºC. Na szczęście nadmorska bryza i chłodny ocean skutecznie obniżają temperaturę rozgrzanego do czerwoności ciała. W tym czasie Algarve zapełnia się turystami, a ceny gwałtownie podskakują. Dlatego jeśli zamierzasz podróżować zwłaszcza w sierpniu, najlepiej zarezerwować nocleg z dużym wyprzedzeniem.

Lagos

Lato to sezon festiwali muzycznych i gastronomicznych (sardynek, ośmiornicy, kataplany, caldeirady, czy owoców morza zwany festiwalem morskich przyjemności ). To świetny czas dla osób, które uwielbiają, gdy dużo się dzieje i nie przeszkadzaja im kolejki. Pogoda na 99% będzie udana, choć bywa czasem wietrznie, zwłaszcza w sierpniu.

Jesień w Algarve

Dla wielu osób jest przedłużeniem lata, ale bez tłumów i wyśrubowanych cen. Temperatury na poziomie  20ºC w cieniu zachęcają do pójścia na plażę po pracy, by złapać życiodajną witaminę D. W tym czasie miłośnicy gry w golfa (głównie z północy Europy) wybierają Algarve na aktywny wypoczynek. Podobnie jak i wiosna, jesień to idealny czas na piesze wędrówki i obserwacje ptaków, które migrują w kierunku Afryki.

Zima w Algarve

Zima to pogodowy oksymoron. Od grudnia do lutego temperatury wahają się od 8°C do 16 ° C. Jest to też pora, kiedy mamy najwyższe opady deszczu. W styczniu i lutym na wyżynach Algarve zaczynają kwitnąć drzewa migdałowe, pokrywając sady wspaniałym biało-różowym płaszczem. Spacer między nimi, połączony z piknikiem to prawdziwa frajda. Oczywiście nie może zabraknąć festiwali gastronomicznych związanych przede wszystkim z kiełbasą. Miłośnicy śląskiej, krakowskiej czy bydgoskiej poczują się jak w domu

W okresie zimowo- wiosennym wiele osób decyduje się przyjechać do Algarve i “przezimować”. Są to przede wszystkim emeryci, lub osoby które pracują z domu, bowiem cena wynajmu mieszkania na miesiąc wynosi często mniej niż za tydzień w sezonie.