You are currently viewing Zasady podóży do Portugalii w czasach Covid 19

Zasady podóży do Portugalii w czasach Covid 19

W czasach Covid 19, zdominowanych przez statystyki i ciągle zmieniające się zasady funkcjonowania państw, podróżowanie między krajami może powodować w nas poczucie wewnętrznego zagubienia i dezinformacji.
Obecnie ciężko już samemu stwierdzić jakie są aktualne zasady i obostrzenia, co już zostało zniesione a co nadal jest wiążące. Postanowiłam więc zebrać informacje z kilku oficjalnych źródeł portugalskich, aby rozwiać wszelkie wątpliwości (a przynajmniej większość z nich). Poniższe zasady podóży do Portugalii w czasach Covid 19 są ważne do 9 lutego. Kolejne zostaną prawdopodobnie ogłoszone na krótko przed wygaśnięciem obowiązujących.

PODRÓŻ DO PORTUGALII KONTYNENTALNEJ

  1. TESTY

Portugalia jest otwarta dla turystów z Unii Europejskiej, bez konieczności odbycia kwarantanny , czy podawania ważnego powodu podróży. Jednakże od 1 grudnia 2021roku, każdy pasażer wchodzący na pokład samolotu lecącego do Portugalii kontynentalnej zobowiązany jest do okazania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.

Dopuszcza się dwa rodzaje testów:

  1. RT-PCR lub inny test molekularny wykonany techniką NAAT– wynik testu jest ważny 72h – liczy się czas od godziny pobrania testu do godziny wejścia na pokład / godziny wylotu samolotu do Portugalii (jeśli lot jest z przesiadką, liczy się godzina wylotu ostatniego lotu przywożącego pasażera do Portugalii).
  2. Test antygenowy wykonany w laboratorium. Wynik testu antygenowego jest ważny 48 h – liczy się czas od godziny pobrania testu do godziny wejścia na pokład / godziny wylotu samolotu do Portugalii (jeśli lot jest z przesiadką, liczy się godzina wylotu ostatniego lotu przywożącego pasażera do Portugalii).  

Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnieni są:

– Dzieci do 12 roku życia (do dwunastych urodzin)

– Ozdrowieńcy, posiadające ważny Unijny Certyfikat COVID ozdrowieńca(ważny tzn.jeśli od wykonania testu z wynikiem pozytywnym upłynęło co najmniej 11 dni, ale nie więcej niż 180 dni).

testy covid
oficjalna strona rządowa, mówiąca o koniecznosći posiadania testu LUB certyfikatu ozdrowieńca

Wynik testu musi być w jęz angielskim, gdyż może być skontrolowany ponownie po przylocie do Portugalii, przy wyjściu z lotniska.

Unijny Certyfikat COVID, podonie jak i test, można przedstawić zarówno w formie wydrukowanej lub w wersji cyfrowej.

Negatywny wynik testu jest sprawdzany na lotnisku  podczas odprawy bagażu oraz czasem przed wejściem na pokład samolotu. Pasażerowie bez wyniku właściwego testu mogą zostać nie wpuszczeni na pokład samolotu do Portugalii.

Obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu lub posiadania Unijnego Certyfikatu COVID dotyczy także pasażerów w tranzycie, nawet jeśli nie będą opuszczać portugalskiego lotniska i strefy tranzytowej.

  • KARTA LOKALIZACYJNA- Pamiętaj o wypełnieniu karty przed wylotem

Kartę lokacyjną DO PORTUGALII znajdziesz klikając pod tym adresem PASSENGER LOCATOR CARD

Kartę lokacyjną DO POLSKI znajdziesz pod tym adresem, klikając w APLIKACJE GOV

WAŻNE! Przy podróży powrotnej z Portugalii kontynentalnej do Polski lotem bezpośrednim, Portugalia nie wymaga testu, ani żadnych dodatkowych procedur. Obowiazują jednak zasady kraju docelowego, które łatwo sprawdzić klikając pod adresem REOPEN EUROPE

TRANZYT! W przypadku powrotu do Polski lotem z przesiadką, proszę sprawdzić procedury wymagane w kraju przesiadki – jeśli kraj przesiadki wymaga np. testu czy innych procedur, wtedy przed wylotem z Portugalii taki test może być przez linie lotnicze wymagany.

Zasady podróży mogą zmienić się w każdej chwili, dlatego prosimy sprawdzać na bieżąco informacje z zaufanych źródeł jak na przyklad VISIT PORTUGAL oraz na stronach linii lotniczych.

PO PRZYLOCIE do Portugalii- Ciesz się wakacjami, ale wiedz, że:

Ze wzgledu na wysoką ilość pozytywnych wyników testów, Portugalia ma bardzo wysoką ilość zarejestrowanych przypadków koronawirusa. Nie przekłada się to jednak na szczęście na ilość zajetych łóżek, obziążenia służby zdrowia czy liczbą zgonów. Portugalczycy bardzo karnie podchodzą do wszystkich narzuconych przez rzad restrykcji, włącznie z obowiązkiem wprowadzenia paszportów covidowych i koniecznością ich okazywania w restauracjach, teatrach, kinach, centrach  kulturalnych, na siłowniach czy podczas zakwaterownania. Dezynfekcja rąk i noszenie maseczek jest bardzo przestrzegane.

Obowiązek noszenia maseczek jest wprowadzony wewnątrz budynków. Na zewnątrz tylko w przypadku braku możliwości zachowania przyjętej bezpiecznej odległości 2metrów.

Miejmy jednak nadzieję, że po 2 latach od pierwszych przypadków z Wuhan, cały ten sanitarny koszmar zniknie, jak słońce za horyzontem.