Co zobaczyć w Algarve,
najpiękniejszym regionie Portugalii?

Jako przewodniczka często otrzymuję pytanie: “co właściwie można zobaczyć w Algarve będąc na tygodniowym urlopie?” Zebrałam więc w dziesięciu punktach najciekawsze miejsca tego regionu. Zapraszam na podróż z zachodu na wschód, gdzie znajdziecie kilka moich sugestii, co warto zobaczyć, gdzie trzeba koniecznie pojechać.

Plaże Wybrzeża Św. Wincentego

Najlepiej jest podróżować własnym środkiem transportu, by samemu zdecydować ile czasu chcemy poświęcić na każde z miejsc. A jest w czym wybierać, bo każda plaża ma swój klimat i urok. Ja polecam plaże Castelejo, Bordeira i Carapateria. Na plażach zachodniego wybrzeża możemy sie wylegiwac aż do wieczora, łapiąc ostatnie promyki słońca, zanim zniknie za horyzontem.

Przylądek Św. Wincentego

To najbardziej na południowy-zachód wysunięty kraniec kontynentalnej Europy. To też świetny punkt na romantyczne oglądanie zachodu słońca. Ponieważ bardzo tam wieje, prędzej czy później trzeba się będzie przytulić (jak nie z miłości to z zimna). Niedaleko znajduje się Fortyfikacja wybudowana z polecenia Henryka Żeglarza, (przebudowana kilkakrotnie na przestrzeni wieków).

Lagos

Urzekło mnie formacjami skalnymi Ponta da Piedade. Do grot można wpłynąć małą łódką, prowadzoną z gracją przez doświadczonych rybaków. Warto zwiedzić muzeum miejskie wraz z jednym z najpiękniejszych kościołów Algarve – Św. Antoniego. W marinie znajduje się nieduże muzeum figur woskowych, nawiązujących do historii odkryć geograficznych, które za sprawą Henryka Żeglarza nabrały wiatru w żagle właśnie w Lagos.

Caldas de Monchique i okolice Monchique

Najwyższe góry Algarve ze szczytem 902 m.n.p.m to odskocznia od spalonego słońcem Algarve. Serra Monchique często nazywana jest ogrodem Algarve ze względu na charakterystyczny mikroklimat i sporą ilość zieleni. Koniecznie kupcie miód (z pomarańczy, lawendy, eukaliptusa, wielokwiatowy) lub medronho (bimber) od lokalnych producentów.

Ponta de Piedade

Miłośnicy pieszych wycieczek znajdą w Algarve kilka drewnianych deptaków spacerowo-edukacyjnych. Polecam na pewno passadiço de Ponta de Piedade w Lagos, deptak niedaleko Alvor zwany Sabor da Maré lub Passadiço Quinta de Lago.

Silves

Bardzo przyjemne miasteczko położone wśród gajów pomarańczowych. Silves zachwyca już z oddali swoimi doskonale zachowanymi murami obronnymi z lokalnego, czerwonego piaskowca. Doskonale miejsce na spacer wewnątrz dawnej arabskiej Mediny. Zainteresowani historią miasta i archeologią powinni zwiedzić Muzeum Miejskie w Silves.

Faro

To największe miasto Algarve, które ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Bogato zdobione kamieniczki stoją tu ściana w ścianę z betonową, szkaradna architekturą lat 70. i 80. Miasto ma jednak kilka ukrytych perełek, które koniecznie trzeba zobaczyć. Starówka, katedra i pałac biskupi, teatr Lethes, kościół Carmo to tylko niektóre z nich. Można połączyć zwiedzanie Faro z rejsem po lagunach Ria Formosa i krótkim pobytem na jednej z sąsiednich wysp (Barreta/Deserta, Culatra, Farol).

Tavira

Jest moim ulubionym miastem we wschodnim Algarve. Miasto licznych kościołów i arystokratycznych pałaców. To tu znajdziemy charakterystyczne trójkątne dachy domów, drzwi z maszrabijami (porta de reixa) i salinas, w których pozyskuje się sól morską.

Castro Marim i Vila Real Santo Antonio

Na koniec zapraszam do Castro Marim, na wzgórzu którego góruje dawna twierdza zakonu Chrystusowego. Była to ich pierwsza siedziba główna przed wyprowadzką do Tomaru w 1357 roku. Warto wstąpić na obiad do Vila Real de Santo Antonio na wyśmienitego tuńczyka i zwiedzić małe muzeum w Archiwum Miasta poświęcone tej szlachetnej rybie. Dalej jest już tylko rzeka Guadiana i granica z Hiszpanią.

Algarve
mniej znane

Faro, Albufeira, Lagos, Sagres czy Silves to miejsca, które musisz zobaczyć zwiedzając południową Portugalię. Ale Algarve to także urocze miasteczka i wioski, których nie znajdziesz w każdym przewodniku. Białe domy, zacienione uliczki, bogata historia i ludzie, którzy zawsze się uśmiechają. Poznaj mniej znane oblicze Algarve
(kliknij na pinezkę, aby przeczytać)