Grażyna Kolanko Licencjonowany przewodnik po Algarve

„Bom dia” jak rzekliby Portugalczycy. W tym fantastycznym i bogatym kulturowo kraju mam przyjemność mieszkać i pracować od 2007 roku. Praca z ludźmi i bycie w ciągłym ruchu dodają mi skrzydeł i sprawiają, że czuje się wiecznie młodo mimo upływających lat. Algarve to mój raj na ziemi otwarty dla Ciebie na oścież. 

grazyna kolanko_przewodnik_algarve
Przewodnik po Algarve_Grażyna Kolanko_Portugalia
.Przewodnik po Algarve_Grażyna Kolanko

Do Portugalii przyjechałam po raz pierwszy w 2006 roku jako studentka ostatniego roku Turystyki i Rekreacji. Po skończonym semestrze w Bradze, wiatry wywiały mnie do Algarve, gdzie najłatwiej było znaleźć pracę na wakacje. Lagos skradło moje serce, a ja w rewanżu skradłam serce pewnego Portugalczyka z Lagos. I tak oto Portugalia stała się moim domem, a ja zostałam polskim przewodnikiem po Algarve.

W 2009 rozpoczęłam pracę jako rezydentka dla polskiego biura podróży i po 2 latach, już jako pilotka wycieczek objazdowych, oprowadzałam grupy od Algarve po region Minho. Od 2014 należę do grona licencjonowanych przewodników po Portugalii. Jestem miłośniczką fotografii, spontanicznych podróży i śródziemnomorskiej kuchni.

Przez te wszystkie lata dogłębnie poznałam ten kraj, jego kulturę i gastronomię. Ze wszystkich miejsc, które odwiedziłam to właśnie Algarve zauroczyło mnie najbardziej i przyjęło z otwartymi rękami. Teraz pragnę, aby odwiedzający mój region poznali go lepiej za pośrednictwem wszystkich swoich zmysłów.

Algarve to zarówno ciekawa i bogata historia, jak i przeurocza w swojej prostocie architektura. Bielone domki z charakterystycznymi tarasami i murkami (zwanymi platibandami) oraz kominy na stałe wpisały się już w tradycyjny styl regionu.

Stawiam zawsze na rzetelną informację i dawkę humoru, by zwiedzanie ze mną było samą przyjemnością. Oprowadzam grupy zorganizowane i indywidualne po polsku, angielsku i portugalsku. Oferuję dwugodzinne piesze spacery z historią po miastach Algarve i spacery gastronomiczne. Wycieczki z degustacjami wina, wycieczki tematyczne, slow tourism czyli “powolna turystyka” nastawiona na obcowanie z ludnością lokalną to tylko kilka propozycji spędzenia dnia w niezapomnianym stylu.  Przygotowuję również kompleksowe programy wycieczek, dostosowane do zainteresowań jak i wymogów klienta.

Obecnie pracuję na terenie Algarve (zwłaszcza Barlavento) oraz prowadzę w Lagos wynajem turystyczny Apartamentu Nortada.

O mnie w mediach

Radio eM:
Algarve – wyjątkowo romantyczne wybrzeże Portugalii
Co wspólnego ma brytyjski piosenkarz Cliff Richard z Portugalią?
Gdzie najpiękniej kwitną migdałowce? Na plażowanie ale też na trekking po klifach zapraszamy Was tym razem do Algarve; to wyjątkowo romantyczne wybrzeże Portugalii . Naszym gościem jest Grażyna Kolanko, przewodnik po Algrve.

Radio RAM:
Z północy na południe Portugalii
Dziś zatrzymujemy się w Portugalii, która wraca na turystyczny szlak. Większość turystów lądujących w Lizbonie zastanawia się co dalej: jechać na północ czy na południe? My sprawdziliśmy różnice i podobieństwa z okolic Porto i Algarve. Rozmawiamy o krajobrazie, kulturze, tradycjach, mentalności, rozrywkach i kulinarach. 

przewodnik po Algarve_przewodnicy bez granic

Przewodnicy bez Granic

Uczestniczę w projekcie Przewodnicy bez Granic, zrzeszającym polskojęzycznych przewodników z różnych państw. ,,Żyjemy i pracujemy w wielu krajach świata. Łączy nas zawód i pasja z jaką go wykonujemy. Ale przede wszystkim łączy nas to, że uwielbiamy dzielić się wiedzą z innymi."