You are currently viewing Lagos: miasto, z którego zaczęto odkrywać świat. Złote plaże i historia

Lagos: miasto, z którego zaczęto odkrywać świat. Złote plaże i historia

Lagos, skąpane w słońcu miasto na południowym wybrzeżu Portugalii, nie bez powodu nazywane jest w ofertach biur podróży “Perłą Algarve”. Ma fascynującą historię, sięgającą czasów wielkich odkryć geograficznych, piękne plaże i klimatyczną starówkę.

Odwiedzając południe Portugalii nie można pominąć Lagos. Każdy, kto był tu choć raz, będzie wracać. Miasto to nie tylko zabytki – świadectwa bogatej historii, to także natura, kultura i tradycja. Tej ostatniej warto – dosłownie – spróbować. Kuchnia Lagos, związana przez wieki z oceanem i oparta na jego bogactwie, ma wiele do zaoferowania.

Śladami fascynującej historii

Historia miasta sięga czasów starożytnych i według tradycji Lagos zostało założone około 2000 r. p.n.e przez Celtoiberów. Legenda głosi, że Brigo, czwarty król Hispanii, zbudował tu ufortyfikowaną osadę i nazwał ją Lacóbriga, łącząc zarówno charakter okolicy (duże rozlewiska), jak i imię założyciela. Po Celtoiberach przybyli Fenicjanie, Grecy i Kartagińczycy.

W II wieku p.n.e. miasto zostało zajęte przez Rzymian, którzy wykorzystywali Laccobrige jako centrum przemysłowe do produkcji ceramiki oraz rybołóstwa. Zbudowali tu między innymi nowoczesną infrastrukturę służacą do przyrządzania rybiego sosu garum, wysyłanego potem w amforach do wszystkich ważniejszych punktów Imperium.
W XIII w. Lagos zostało ostatecznie zdobyte przez któla Alfonsa III i stało się ważnym portem morskim Algarve. W XVI wieku za sprawa młodego króla Sebastiana, otrzymało prawa miejskie.

Książę Henryk Żeglarz i początek epoki wielkich odkryć

Co czyni Lagos wyjatkowym? Bez wątpienia jego historia związana z okresem wielkich wypraw. W połowie XV wieku Lagos stało się centrum portugalskich “odkryć geograficznych”. Książę Henryk Żeglarz, znany z zamiłowania do krucjat przeciwko niewiernym, posiadacz sporych terenów ziemskich i lukratywnych interesów, założył w mieście stocznię, w której budowano łodzie i karawele. Te zwrotne i szybkie statki idealnie nadawały się do wyznaczania nowych tras oceanicznych, otwierając drogę do odkrycia odleglych kontynentów i wytyczania nowych zamorskich szlaków handlowych. Za życia Henryka Żeglarza, z wietrznego i najbardziej na południe wysunietego portu w Lagos, w kierunku Afryki wyruszali kolejni podopieczni jego Dworu, m.in. Gil Eanes, który jako pierwszy opłynął Przylądek Bojador (po polsku Budżdur), otwierając drogę do Afryki Subsaharyjskiej.

Miasto handlu niewolnikami

Lagos ma też swoją ciemną kartę. W połowie XV wieku miasto stało się pierwszym miejscem w Europie handlu ludźmi. To właśnie tutaj wyładowano na ląd pierwszych 235 niewolników z Afryki. Przypomina o tym niewielkie, interaktywne Muzeum Niewolnictwa, działające w XVIIw. zabytkowym budynku dawnego Urzędu Celnego, popularnie nazywanego “Targiem niewolników”. Miejsce ich handlu znajdowało się jednak pod gołym niebiem, przy wejściu do Starego Miasta.
Muzeum jest częścią międzynarodowego projektu UNESCO Szlaki Niewolnictwa.

Zobacz mapę Lagos

Piękne plaże i fascynujący Ponta de Piedade

Lagos to wielka historia, ale nie tylko ona czyni ten region wyjątkowym. Miasto słynie z pięknych plaż ze złocistym piaskiem, krystalicznie czystą wodą i malowniczymi zatoczkami. Formacje skalne i monumentalne klify w połączeniu z bezmiarem oceanu zachwycają najbardziej wymagających. Znajdziesz tu zarówno zaciszne miejsca idealne na relaks z książką, jak i rozległe plaże z bogatą infrastrukturą sportową.

Popularne plaże w Lagos

  • Meia Praia: Długa, piaszczysta plaża idealna na spacery, sporty wodne, opalanie się i relaks z dala od tłumów.
  • Praia de Dona Ana: Najpopulariesza plaża Lagos z wychodzącymi w ocean formacjami skalnymi.
  • Praia do Camilo: Malownicza plaża w zatoce, otoczona klifami. (Zejscie drewnianymi schodami)
  • Praia da Batata: Plaża w centrum miasta, blisko restauracji, barów i sklepów.

Ponta de Piedade: poczuj potęgę natury

Prawdziwą perełką Lagos pozostaje Ponta da Piedade. To właśnie tam poczujesz piękno i potęgę natury. Ten imponujący, skalisty cypel, z charakterystycznymi formacjami skalnymi i jaskiniami, możesz podziwiać z góry, z punktów widokowych oraz zejść długimi schodami na kamienną “plażyczkę”. Można także wybrać się na rejs łódka z lokalnym rybakiem i odkryć piękno ukrytych jaskiń.

Co warto zobaczyć w Lagos?

Fort Ponta da Bandeira: Jedna z wizytówek miasta. Fort Ponta da Bandeira został zbudowany w latach 1680–1690. Strzegł wejścia do portu i był – ze względu na swoje położenie – istotną częścią fortyfikacji miejskich. W momencie budowy uznawany był za najnowocześniejszy w Algarve.

Stare Miasto: Starówka ma prawdziwy klimat miasteczek Algarve, chociaż niemalże w całości została zniszczona w trzęsieniu ziemi z 1755 r. Wąskie, brukowane uliczki prowadzą do zacienionych placów, gdzie można odpocząć w kawiarnianym ogródku lub podziwiać lokalne rękodzieło. Białe domki z charakterystycznymi niebieskimi elementami nadają miastu wyjątkowego uroku. Spacerując po Starym Mieście, warto zwrócić uwagę na kilka kościołów, z których obecnie najstarszy, Igreja de Sao Sebastiao, pochodzi z XVI wieku. Pierwszy kościół Lagos założony w nawyższym punkcie Starego Grodu – Santa Maria de Graça, nie przetrwał do naszych czasów. O jego istnieniu świadczy pamiątkowa tablica, na której możemy przeczytać informację, że w tym kościele w 1460 r. został pochowany Henryk Żeglarz, przed przeniesieniem jego zwłok do Batalha (Panteonu dystnastii Aviz).

Pomnik Henryka Żeglarza: Posąg upamiętniający księcia Henryka Żeglarza, inicjatora portugalskich odkryć geograficznych. Znajduje się na Praça Gil Eanes, głównym placu Lagos. Plac jest centrum wydarzeń w sezonie wakacyjnym i miejscem spotkań mieszkańców Lagos.

Igreja de São Sebastião: Górujący nad miastem Kościół św. Sebastiana został słusznie uznany za pomnik narodowy. Zbudowaną w XIV wieku, początkowo jako pustelnia poświęcona Matce Bożej Poczętej, świątynię rozudowano w XVI wieku i poświęcono św. Sebastianowi. Wnętrze kościoła jest niestety lekko zaniedbane, ale zaskuje gustownymi dekoracjami, zwłaszcza, że wiele z nich imituje drogie zdobienia . Znajdziemy tu m.in. rzeźby św. Sebastiana, obrazy mistrzów portugalskich oraz pozłacany ołtarz główny. Kościół przeważnie otwarty w godzinach popołudniowych

Mercado de Escravos – Núcleo Museológico Rota da Escravatura: Muzeum Niewolnictwa, mieszczące się w zabytkowym budynku dawnego targowiska niewolników. Zobaczyć tu można m.in. zdjęcia, mapy i dokumenty historyczne, dotyczące niechlubnego okresu w historii miasta.

    Punkt informacji turystycznej: Antigos Paços do Concelho, Praça Gil Eanes, 8600-668 Lagos

        Lagos – idealne miejsce na wakacje. Sugestie

          • Odkryj ślady wielkich odkrywców.
          • Odwiedź Stare Miasto z jego wąskimi uliczkami, białymi domkami i zabytkowymi kościołami, otoczony częściowo zachowanymi murami obronnymi.
          • Zrelaksuj się na złotych plażach i poczuj ciepło słońca.
          • Wybierz się na rejs po jaskiniach morskich i podziwiaj piękno wybrzeża na wycieczce kajakiem.
          • Pływaj w krystalicznie czystej wodzie oceanu.
          • Spróbuj swoich sił w sportach wodnych, takich jak surfing, windsurfing czy nurkowanie.
          • Podziwiaj imponujące formacje skalne Ponta da Piedade.
          • Skosztuj lokalnych przysmaków w licznych restauracjach i barach.
          • Wybierz się na zakupy do sklepów z pamiątkami i rękodziełem (np. Mar de Historias, A Guilda, A Toca).
          • Poczuj energię miasta podczas festiwalu lub imprezy kulturalnej.
          • Poszukaj licznych przykładów street artu i imponujących murali.